თვითმკვლელობამდე მიყვანის საქმეზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს მორალური ზიანის ანაზღაურება დაეკისრა
დღეს, 5 მაისს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ ოჯახში ძალადობის შედეგად თვითმკვლელობამდე მიყვანის საქმეზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს 25 000 ლარის ოდენობით მორალური ზიანის ანაზღაურება დააკისრა. აღნიშნული საქმე პირველია საქართველოში, რომელშიც სასამართლომ დაადგინა სახელმწიფოს ვალდებულება მოახდინოს თვითმკვლელობამდე მიყვანის, როგორ ფემიციდის ფორმის პრევენცია.
საიას სარჩელის საფუძველზე ითხოვდა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და გენერალური პროკურატურისათვის პასუხისმგებლობის დაკისრებას იმის გამო, რომ მიუხედავად პოლიციისათვის არაერთგზის მიმართვის,ა ვერ მოხერხდა ოჯახში სისტემატური ძალადობისა და ქალის თვითმკვლელობამდე მიყვანის პრევენცია.
აღნიშნულ საქმეზე, თვითმკვლელობის ფაქტამდე, ქალს 16-ჯერ ჰქონდა სახელმწიფო ორგანოებისთვის მიმართული ოჯახში ძალადობის გამო. საია შსს-ს და პროკურატურას ამ მიმართვებზე არასათანადო რეაგირების გამო ედავებოდა, რომელსაც ტრაგიკული შედეგი - თვითმკვლელობამდე მიყვანა მოჰყვა.
ეს არის მესამე საქმე, რომელზეც საია სახელმწიფო ორგანოებს ფემიციდის გამო ზიანის ანაზღაურებაზე ედავება. პირველი ორი საქმე ოჯახში ძალადობის შედეგად განზრახ მკვლელობას ეხებოდა, რომლის პრევენცია სახელმწიფო ორგანოებმა ვერ მოახდინეს.

Ministry of Internal Affairs has been imposed non-pecuniary damage compensation for coercion to suicide
Date: 2 May 2019
Today Tbilisi City Court has imposed on the Ministry of Internal Affairs of Georgia the compensation for non-pecuniary damage in the amount of 25,000 GEL for coercion to a suicide in the case of domestic violence. This is the first case in Georgia in which the Court determined the State’s obligation to prevent coercion to suicide as a form of femicide.
GYLA filed a complaint and requested the Ministry of Internal Affairs and the Prosecutor General's Office to be imposed the liability for the fact where despite repeated reports and urges to police, the regular violence and coercion of the woman to suicide was not prevented.
In the given case, prior to the suicide, the woman had applied to police 16 times due to domestic violence. GYLA brought accusations against the MIA and Prosecutor's Office for not responding properly to the reports, which resulted in the tragic consequences - the coercion to suicide.
This is the third case litigated by GYLA against the State agencies for obtaining the compensation into femicide cases. The first two concerned an intentional murder due to domestic violence.