საქართველოს კონსტიტუციისა და პარლამენტის რეგლამენტის თანახმად, დეპუტატი უფლებამოსილია, წერილობითი კითხვით მიმართოს ნებისმიერ სახელმწიფო დაწესებულებას. კითხვები პარლამენტის ვებგვერდზე ქვეყნდება. იქვე კეთდება შესაბამისი აღნიშვნა დაგვიანებული პასუხის ან პასუხის გაუცემლობის შემთხვევაში. თუმცა, როგორც ჩანს, ეს ზომა არასაკმარისია საპარლამენტო კონტროლის ამ მექანიზმის სრულყოფილად ამოქმედებისთვის.
აღნიშნულ ინსტრუმენტს პარლამენტის წევრები ყველაზე ხშირად იყენებენ, თუმცა, კითხვების რაოდენობა იკლებს თავდაცვისა და უსაფრთხოების სექტორის შემთხვევაში. საერთო ჯამში, 2018 წლის 6 დეკემბრიდან 2019 წლის პირველ აგვისტომდე დეპუტატებმა მთავრობას 175 კითხვა დაუსვეს. აქედან, შს მინისტრი 12 კითხვის ადრესატი იყო, სპეციალური პენიტენციარული სამსახურის მიმართ - 3, სუს-ისა და სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის უფროსების მიმართ კი, მხოლოდ თითო კითხვა დაისვა. დაზვერვის სამსახურის უფროსისთვის არცერთ დეპუტატს არ მიუმართავს, ასევე, არცერთი კითხვა არ დასმულა ოპერატიულ-ტექნიკური სააგენტოს მისამართით.
მნიშვნელოვანია, რომ კითხვაზე გაცემულ პასუხს ხელი თავად ადრესატებმა მოაწერონ, თუმცა, პრაქტიკა აჩვენებს, რომ შემთხვევათა უმრავლესობაში ეს ასე არ ხდება. საანგარიშო პერიოდში მინისტრებისთვის დასმული 175 კითხვიდან უშუალოდ მათ მხოლოდ 52-ს უპასუხეს.
კანონმდებლობა ხაზს უსვამს პარლამენტის წევრის კითხვაზე დროული და ამომწურავი პასუხის გაცემის ვალდებულებას, თუმცა, ამ დებულებების დარღვევას სანქცია არ მოჰყვება ხოლმე. ეს, შესაძლოა, იმითაც იყოს განპირობებული, რომ კანონმდებლობით გათვალისწინებული ზომები უკიდურესი ხასიათისაა (მაგალითად, გადადგომისკენ მოწოდების რეზოლუცია, იმპიჩმენტი). დეპუტატები ნაკლები მნიშვნელობის გადაცდომად მიიჩნევენ პასუხის გაუცემლობას და სანქციების გამოყენებას ერიდებიან.
მაგალითად, შს მინისტრმა პასუხგაუცემელი დატოვა 2 შეკითხვა (ერთს კი, 6 დღის დაგვიანებით გასცა პასუხი). კითხვები შეეხებოდა საკომუნიკაციო კამპანიას „მეტი სიცოცხლისთვის“ და ალკოჰოლური სიმთვრალით გამოწვეული ავტოსაგზაო შემთხვევების სტატისტიკას.
საბოლოო ჯამში, გასულ სესიაზე კონსტიტუცია და რეგლამენტი (სადეპუტატო კითხვის პროცედურის ნაწილში) პრემიერ-მინისტრმა (მამუკა ბახტაძე) 9-ჯერ დაარღვია, ფინანსთა მინისტრმა – 25-ჯერ, საგარეო საქმეთა მინისტრმა – 12-ჯერ, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა – 39-ჯერ, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა – 15-ჯერ, შს მინისტრმა (გიორგი გახარია) – 13-ჯერ, იუსტიციის მინისტრმა – 14-ჯერ, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა – 13-ჯერ, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა გიორგი ქობულიამ – 14-ჯერ, მისმა მემკვიდრემ (ნათია თურნავა) – 13-ჯერ, თავდაცვის მინისტრმა (ლევან იზორია) – 7-ჯერ, ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა (დავით სერგეენკო) – 6-ჯერ, მისმა შემცვლელმა ეკატერინე ტიკარაძემ – 5-ჯერ, სახელმწიფო მინისტრმა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში – 5-ჯერ.
კითხვების მექანიზმის უფრო ეფექტურად ასამუშავებლად, საჭიროა, კანონმდებლობაში გაჩნდეს შუალედური მექანიზმები თანამდებობის პირის მიერ კონსტიტუციის დარღვევის უგულებელყოფასა და მკაცრ პოლიტიკურ-სამართლებრივ პასუხისმგებლობას შორის. პასუხგაუცემელი კითხვების საჯაროდ გამოქვეყნება მნიშვნელოვანი, მაგრამ არასაკმარისი მექანიზმია. შესაბამისად, აუცილებელია მისი გამრავალფეროვნება.
ქვემოთ მოცემულ ცხრილში ასახულია სტატისტიკური მონაცემები პარლამენტის წევრების მიერ დასმული კითხვებისა და მათზე გაცემული პასუხების შესახებ.
| პარლამენტის წინაშე ანგარიშვალდებული პირები | ვადაგადაცილებული კითხვების რაოდენობა | პასუხგაუცემელი კითხვების რაოდენობა | ხელს აწერს ადრესატი | პასუხს სცემს სხვა პირი (%) | დასმული კითხვების რაოდენობა |
| პრემიერ-მინისტრი (მამუკა ბახტაძე) | 3 | 1 | 0 | 100% | 5 |
| ფინანსთა მინისტრი | 5 | 12 | 7 | 53.3% | 27 |
| საგარეო საქმეთა მინისტრი | 4 | 5 | 3 | 50% | 11 |
| განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი | 23 | 3 | 20 | 39.4% | 36 |
| რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი | 6 | 2 | 4 | 63.6% | 13 |
| შინაგან საქმეთა მინისტრი (გიორგი გახარია) | 1 | 2 | 0 | 100% | 12 |
| იუსტიციის მინისტრი | 4 | 2 | 0 | 100% | 8 |
| გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი | 4 | 2 | 1 | 87.5% | 10 |
| ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი (გიორგი ქობულია) | 3 | 2 | 0 | 100% | 11 |
| ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი (ნათელა თურნავა) | 3 | 1 | 0 | 100% | 10 |
| თავდაცვის მინისტრი (ლევან იზორია) | 3 | 0 | 0 | 100% | 4 |
| საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი (დავით სერგეენკო) | 3 | 0 | 16 | 15.8% | 19 |
| საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი (ეკატერინე ტიკარაძე) | 0 | 0 | 0 | 100% | 5 |
| სახელმწიფო მინისტრი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში | 2 | 0 | 1 | 75% | 4 |
| ჯამური რაოდენობა | 64 | 32 | 52 | 63.6% | 175 |
ანა ჯაბაური
პროექტის მოწვეული ექსპერტი
ბლოგპოსტი მომზადებულია პროექტის - „უსაფრთხოების სექტორში საიდუმლო შესყიდვებზე საპარლამენტო ზედამხედველების ხელშეწყობა“ - ფარგლებში. პროექტი დაფინანსებულია საქართველოში ნიდერლანდების საელჩოს მიერ.

UNANSWERED QUESTIONS AND REPLIES BY OTHERS IN PARLIAMENT
According to the Constitution of Georgia and the Rules of Procedure of the Parliament, an MP is entitled to submit a written question to any state institution. The questions shall be posted on the parliament's website and a relevant note added in case of a delayed reply or no reply. However, the above appears to be insufficient to fully implement the mechanism of parliamentary control.
The tool is most frequently utilized by members of parliament. However, the number of questions is low if they are related to the defense and security sector. In total, from 6 December 2018 to 1 August 2019, lawmakers asked the government 175 questions. Of these, 12 questions were addressed to the Minister of Internal Affairs, 3 to the Special Penitentiary Service, and 1-1 question to Head of the State Security Service of Georgia and Special State Protection Service, respectively. No questions were asked by lawmakers to the Head of the Intelligence Service and the Head of Operational-Technical Agency.
In addition, it is important that the answer be accompanied by a signature of the addressee, but practice shows that in most cases this is not the case. Of 175 questions asked to ministers during the reporting period, only 52 were answered.
The legislation emphasizes the obligation to provide a timely and comprehensive answer to any queries that MPs might have. However, if the provisions are breached, it does not result in sanctions. This may also be due to the fact that the legislative measures are of an extreme nature (e.g. resignation, impeachment). Ignoring questions is deemed as a minor violation by lawmakers and they refrain from imposing sanctions.
For instance, the Minister of Internal Affairs left two questions unanswered (responded to one of them six days later). The questions concerned the communication campaign "More for Life" and the statistics of traffic accidents caused by alcohol abuse.
Finally, the Constitution and the Rules of Procedure (in the part of MP questions) were violated by Prime Minister (Mamuka Bakhtadze) 9 times, the Minister of Finance - 25 times, the Minister of Foreign Affairs - 12 times, the Minister of Education, Science, Culture and Sport - 39 times. 39 times, the Minister of Regional Development and Infrastructure - 15 times, the Minister of Internal Affairs (Giorgi Gakharia) - 13 times, the Minister of Justice - 14 times, the Minister of Environment and Agriculture - 13 times, Minister of Economy and Sustainable Development, Giorgi Kobulia - 14 times, his successor (Natia Turnava) - 13 times, the Minister of Defense (Levan Izoria) – 7 times, the Minister of Refugees from the Occupied Territories of Georgia, Labor, Health and Social Affairs (David Sergeenko) - 6 times, his successor Ekaterina Tikaradze - 5 times, the State Minister for Reconciliation and Civic Equality - 5 times.
With the view to activating the MP questions mechanism more effectively, the legislation should envisage another provision that will act as an interim tool between ignoring a violation of the Constitution by an official and imposing strict political and legal responsibility. Publicizing unanswered questions is an important but insufficient tool. Consequently, it must be diversified.
The table below shows the statistics of the questions asked by Parliament Members and answers provided thereupon.
Persons Accountable to Parliament
Number of delayed questions
Number of Unanswered questions
Signed by the addressee
Answered by another person (%)
Number of questions asked
Prime Minister (Mamuka Bakhtadze)
3
1
0
100%
5
Minister of Finance
12
7
53.3%
27
Minister of Foreign Affairs
4
50%
11
Minister of Education, Science, Culture and Sport
23
20
39.4%
36
Minister of Regional Development and Infrastructure
6
2
63.6%
13
Minister of Internal Affairs (Giorgi Gakharia)
Minister of Justice
8
Minister of Environment Protection and Agriculture
87.5%
10
Minister of Economy and Sustainable Development (Giorgi Kobulia)
Minister of Economy and Sustainable Development (Natela Turnava)
Minister of Defense (Levan Izoria)
Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia (David Sergeenko)
16
15.8%
19
Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia (Ekaterine Tikaradze)
State Minister for Reconciliation and Civic Equality
75%
Total number
64
32
52
175
Anna Jabauri
Invited project expert
The blogpost has been developed in the framework of the project "Supporting Parliamentary Oversight of Secret Procurements in the Security Sector". The project is funded by the Embassy of the Netherlands in Georgia.