უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი კანონს არღვევს
კონსტიტუციის შესაბამისად, საკონსტიტუციო სასამართლოს 9 წევრიდან 3 წევრს უზენაესი სასამართლო ნიშნავს.[1] სწორედ უზენაესი სასამართლოს კვოტით იყო არჩეული საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლე - მაია კოპალეიშვილი, რომელსაც უფლებამოსილების ვადა 5 დეკემბერს ამოეწურა.
კანონის თანახმად, საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრის უფლებამოსილების ვადის ამოწურვამდე არაუადრეს 1 თვისა და არაუგვიანეს 10 დღისა უნდა გამწესდეს ახალი მოსამართლე.[2] თუმცა უზენაეს სასამართლოს ქალბატონი მაია კოპალეიშვილის შემცვლელი დღემდე არ აურჩევია, რითაც ის კანონის მოთხოვნებს არღვევს. ამაზე კი პასუხისმგებლობა უპირველესად უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელს, ქალბატონ მზია თოდუას ეკისრება. სწორედ მისი ვალდებულებაა უზენაესი სასამართლოს პლენუმს წარუდგინოს ახალი მოსამართლის კანდიდატურა.[3]
კანდიდატის მოსამართლედ ასარჩევად საჭიროა დამსწრე წევრთა ხმების 2/3.[4] საზოგადოებისთვის ცნობილია, რომ უმაღლეს ინსტანციაში მოსამართლეთა რაოდენობა კრიტიკულად არის შემცირებული, თუმცა, პლენუმის გადაწყვეტილებაუნარიანობისთვის, მოსამართლეთა მინიმალური ოდენობა დადგენილი არ არის. ამდენად, ეს ფაქტორი ვერ ჩაითვლება უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებლისა და პლენუმის მხრიდან საკუთარი ვალდებულების შეუსრულებლობის სათანადო მიზეზად. ამ ეტაპისთვის პლენუმის შემადგენლობაში 12 მოსამართლეა (უზენაესი სასამართლოს 10 მოსამართლე, აგრეთვე თბილისისა და ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოების თავმჯდომარეები.)
აღსანიშნავია, რომ საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეს უფლებამოსილება 10 წლიანი ვადის ამოწურვისთანავე შეუწყდება[5] და მისთვის უფლებამოსილების გაგრძელება დღევანდელი მოცემულობით დაუშვებელია, მათ შორის მიმდინარე საქმეების დასრულების მიზნით. ამის გათვალისწინებით, გამოკლებული მოსამართლის დროულად ჩაუნაცვლებლობა კონსტიტუციურ მართლმსაჯულებისთვის დამატებითი გამოწვევაა.
კოალიცია მოუწოდებს უზენაეს სასამართლოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელსა და პლენუმს უმოკლეს ვადებში დანიშნოს მოსამართლე საკონსტიტუციო სასამართლოში.

The Acting Chief Justice is violating the Law
According to the Constitution, the Supreme Court appoints three out of the nine members of the Constitutional Court.[1] It was through this procedure, that Constitutional Court Justice Maia Kopaleishvili, whose term ended on December 5, was appointed.
According to the law, a new Justice should be appointed no earlier than one month and no later than 10 days prior to the end of a Constitutional Court Justice’s term.[2] However, tThe Supreme Court has failed to appoint Justice Kopaleishvili’s replacement to this date, thus violating the law. Acting Chief Justice Mzia Todua is the main person responsible for this transgression, since it was her obligation to present a candidate to the Plenum of the Supreme Court.[3]
To elect a candidate as a Constitutional Justice a 2/3 vote of those present is needed.[4]It is publicly known that the number of Supreme Court justices is critically low, but there is no minimum number of justices set for the Plenum’s decision to be lawful. Hence, this factor cannot be considered as a valid argument for non-performance of duties by the Acting Chief Justice and the Plenum. At this moment there are 12 members in the Plenum (10 justices of the Supreme Court and Chairs of Tbilisi and Kutaisi Appeals Courts).
Notably, a Constitutional Court Justice’s 10 year term, once exhausted, cannot be extended, according to current legislation,[5] including for the purposes of finalizing pending cases. Considering this, the failure to replace the retired judge in a timely manner creates additional challenges for Constitutional justice.
The Coalition calls on the Acting Chief Justice and the Plenum to appoint a new justice to the Constitutional Court in the shortest time possible.