ყოფილი პატიმარი მსოფლმხედველობის გამო დისკრმინაციის ფაქტზე დავობს
18 მარტს, თბილისის საქალაქო სასამართლო მსოფლმხედველობის გამო დისკრიმინაციის საქმის ზეპირ განხილვას იწყებს.
მოსარჩელე არის ვეგანი და იკვებება მცენარეული ცილებით, ცხიმებითა და ნახშირწყლებით. 2019 წელს იგი მოთავსებული იყო სპეციალური პენიტენციური სამსახურის N8 დაწესებულებაში. ციხეში მოხვედრისთანავე, მან აცნობა ადმინისტრაციას ამის შესახებ და ითხოვა სპეციალური კვების რაციონით უზრუნველყოფა. მიუხედავად თხოვნისა, მას არ მიეწოდა საჭირო საკვები, რადგან ადმინისტრაციის განმარტებით, არც სპეციალური საკვები ჰქონდათ ვეგანებისათვის და არც მზარეული ჰყავდათ, რომელიც მოამზადებდა ვეგანურ საკვებს. ამასთან, ვეგანური პროდუქტები ადგილობრივ მაღაზიაში არ იყო ხელმისაწვდომი. შედეგად, პატიმარს ადმინისტრაციის მიერ შემოთავაზებული საკვების მცირე ნაწილის მიღება შეეძლო და მთელი დროის განმავლობაში უწევდა იმაზე ბევრად ნაკლები საკვების მიღება, ვიდრე ნორმაა. იქიდან გამომდინარე, რომ მოსარჩელე გარკვეული პერიოდის განმავლობაში ვერ ღებულობდა სპეციალურ საკვებს, მას შეექმნა ჯანმრთელობის პრობლემები.
მოსარჩელე დავობს, რომ პენიტენციურ დაწესებულებაში ყოფნის მთელი დროის განმავლობაში, იგი იყო ადმინისტრაციის მხრიდან მსოფლმხედველობის, კერძოდ, ვეგანობის ნიშნით დისკრიმინაციის მსხვეპლი, რის გამოც იგი ითხოვს დისკრიმინაციის ფაქტის დადგენასა და მორალური ზიანის ანაზღაურებას. აღნიშნულ საქმეში მოპასუხეებს წარმოადგენენ საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო, სპეციალური პენიტენციური სამსახური და სპეციალური პენიტენციური სამსახურის N8 დაწესებულება.
მოსარჩელის ინტერესებს სასამართლოში საია იცავს. სარჩელის დაკმაყოფილების შემთხვევაში შესაძლებელი იქნება არამხოლოდ უშუალოდ მოსარჩელის დარღვეული უფლებების აღდგენა, არამედ მიღებული გადაწყვეტილება შესაძლოა გახდეს პენიტენციურ დაწესებულებებში კვების საკითხებთან დაკავშირებული რეგულაციების გადახედვის საფუძველი.

The ex-prisoner disputes the fact of discrimination due to worldview
On March 18, the Tbilisi City Court will open an oral hearing on the discrimination case due to worldview.
The plaintiff is a vegan and consumes vegetable proteins, fats and carbohydrates. In 2019, he was placed in the N8 Special Penitentiary Establishment. Upon arrival at the prison, he informed the administration about this and asked for a special food ration. Despite the request, he was not provided with the necessary food because, according to the administration, they had neither special food for vegans nor a cook who would prepare vegan food. At the same time, vegan products were not available at the local store. As a result, the prisoner was able to receive only a small portion of the food offered by the administration and had to eat much less food than the norm all the time. Since the plaintiff could not receive special food for a certain period of time, he encountered health problems.
The plaintiff argues that during his entire stay in the penitentiary institution, he was a victim of discrimination by the administration on the grounds of worldview, in particular, veganism, for which he seeks to establish the fact of discrimination and compensation for moral damages. The defendants in this case are the Ministry of Justice of Georgia, the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia, the Special Penitentiary Service and the Special Penitentiary Establishment N8.
GYLA represents the interests of the plaintiff in court. If the claim is upheld, it will be possible not only to restore the plaintiff's violated rights directly, but also the decision may become a basis for reviewing the regulations related to food in penitentiary institutions.
The Georgian Young Lawyers' Association is conducting the litigation of the case with the support of USAID/ PROLoG.