ზუგდიდის სასამართლომ ჟურნალისტ გიორგი კაპანაძის საქმე განიხილა
დღეს, 5 ივნისს, ზუგდიდის რაიონულმა სასამართლომ განიხილა ,,პრესა ჯი“-ს რედაქტორის და ,,აიტივის“ დამფუძნებლის, ჟურნალისტ გიორგი კაპანაძის ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმე. გიორგი კაპანაძე პოლიციის თანამშრომლებმა 2019 წლის 19 მაისს, ზუგდიდის მერის რიგგარეშე არჩევნების დღეს პროფესიული საქმიანობის განხორციელებისას დააკავეს და მოგვიანებით ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი 166-ე (წვრილმანი ხულიგნობა) და 173-ე (სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობა) მუხლების საფუძველზე შეუდგინეს.
დღეს მიღებული გადაწყვეტილებით, ზუგდიდის რაიონულმა სასამართლომ საკმარისი მტკიცებულებების არარსებობის გამო შეწყვიტა საქმის წარმოება წვრილმანი ხულიგნობის ნაწილში. რაც შეეხება 173-ე მუხლით გათვალისწინებულ ქმედებას, სასამართლომ სამართალდარღვევა ჩადენილად მიიჩნია, თუმცა, დარღვევის მცირემნიშვნელობიდან გამომდინარე, გიორგი კაპანაძეს სახდელის ნაცვლად სიტყვიერი შენიშვნა მისცა. მნიშვნელოვანია განიმარტოს, რომ ზუგდიდის რაიონულ სასამართლოში წარმოდგენილი მტკიცებულებით არ დასტურდებოდა გიორგი კაპანაძის მიერ პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევის ფაქტი. სასამართლოში დაიკითხა პოლიციის ოთხი თანამშრომელი. პოლიციელების მიერ მიცემული ჩვენება არ დაემთხვა სასამართლოში გამოკვლეულ ვიდეო მტკიცებულებებს, კერძოდ, არ დადასტურდა შეურაცხყოფის, გინების, მანქანაში შეღწევის მცდელობის, იდაყვის დარტყმის ფაქტები.

The Zugdidi Court considered a case of journalist Giorgi Kapanadze
Today, on june 5, the Zugdidi District Court discussed the administrative offense of journalist Giorgi Kapanadze, editor and founder of "Press Ge" and "ITV". On May 19, 2019, police officers detained Giorgi Kapanadze, while performing his professional activities during Zugdidi Mayor's extraordinary elections and later, the administrative offenses protocol was drawn on the basis of Articles 166 (petty hooliganism) and 173 (Non-compliance with a lawful order or demand of a law-enforcement officer).
By today's decision, the Zugdidi District Court terminated the case for the part of petty hooliganism due to lack of sufficient evidence. As for the activities envisaged by article 173, the court found the offense, however, due to the minority of the offense, Giorgi Kapanadze was given a verbal note instead of a penalty. It is important to explain that evidence presented at Zugdidi District Court did not prove the fact of Non-compliance of Giorgi Kapanadze to police. Four police officers were questioned in the court. The testimony given by the police officers did not coincide with the video evidence examined in the court, in particular, the facts of the assault, swearing, attempting to get into the car were not proved.