ზვიად რატიანის ინტერესებს საზოგადოებრივი მაუწყებლის თვითრეგულირების სააპელაციო ორგანოში საია დაიცავს
თარიღი: 21 თებ 2018
2018 წლის 7 თებერვალს, საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოში გასაჩივრდა ამავე მაუწყებლის თვითრეგულირების ორგანოს მიერ ზვიად რატიანის საქმეზე მიღებული გადაწყვეტილება, რომელიც წინააღმდეგობაში მოდის ,,მაუწყებელთა ქცევის კოდექსით” დადგენილ მოთხოვნებთან.
გვსურს გამოვეხმაუროთ გასაჩივრებულ გადაწყვეტილებას და აღვნიშნოთ შემდეგი:
- გადაწყვეტილებით ნაწილობრივ დაკმაყოფილდა ზვიად რატიანის საჩივარი, თუმცა თითოეულ მოთხოვნაზე მიღებული გადაწყვეტილება ერთმანეთთან მოდის წინააღმდეგობაში. გაურკვეველია რატომ იქნა მიღებული გადაწყვეტილება აღებულიყო მაუწყებლის ყველა პლატფორმიდან სადავო ჩანაწერი და აღარ მომხდარიყო შემდგომში მისი გამოყენება, თუ ის არ არღვევს ,,მაუწყებელთა ქცევის კოდექსით” დადგენილი მოთხოვნებს.
- თვითრეგულირების ორგანოს დასკვნაში მითითებული არგუმენტაცია წინააღმდეგობრივია. ერთის მხრივ, გხვდება მსჯელობა ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიების განხორციელებისას ვიდეოს გადაღების კანონიერებაზე, მეორეს მხრივ, კი აღნიშნულია, რომ მაუწყებლის შესაფასებელი არ არის რამდენად სწორად მოხდა ზვიად რატიანის დაკავების ვიდეოს გადაღება. ვფიქრობთ, თვითრეგულირების ორგანო საერთოდ არ უნდა მსჯელობდეს ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიების მსვლელობისას ვიდეო ჩაწერის განხორციელების კანონთან შესაბამისობაზე.
- მიგვაჩნია რომ სადავო ჩანაწერის სასამართლოს მიერ მტკიცებულებად მიღება, ისევე როგორც ამ საქმესთან დაკაშირებით არსებული მხოლოდ მაღალი საჯარო ინტერესი, არ შეიძლება გახდეს მასალის ეთერში გავრცელების საფუძველი, თუ ის არ აკმაყოფილებს ,,მაუწყებელთა ქცევის კოდექსით” დადგენილ მოთხოვნებს.
- თვითრეგულირების ორგანოს დასკვნაში აღნიშნულია, რომ მასალა მაღალი სტანდარტების დაცვით იყო გავრცელებული, მაქსიმალურად იყო დაფარული კადრები და პოლიციელების შეურაცხმყოფელ მიმართვებზე დადებული იყო ხმოვანი სიგნალი. თუმცა ინფორმაცია, რომელმაც სიძულვილის გაღვივება გამოიწვია და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლება დაარღვია, ყოველგვარი ხმოვანი სიგნალის დადების გარეშე იქნა გადაცემული.
- თვითრეგულირების ორგანოს არ უმსჯელია, რამდენად საჭირო იყო სადავო ვიდეო ჩანაწერის ეთერში გაშვება და იყო თუ არა მანამდე მაყურებლის ინტერესი დაცული ზვიად რატიანის საქმესთან დაკავშირებით მიეღოთ სრულყოფილი ინფორმაცია. ფაქტია, რომ არც ერთი მხარე არ უარყოფდა იმ გარემოებას, რომლის დასადასტურებლადაც თითქოსდა საჭირო გახდა სადავო მასალის გავრცელება.
- თვითრეგულირების ორგანოს მსჯელობა, რომ ზვიად რატიანს და მის ადვოკატს არ მოუთხოვიათ სასამართლოს მიერ მტკიცებულებად მიღებული მასალა არ გავრცელებულიყო მედია საშუალებების მიერ, არ არის სწორი. სიუჟეტში თავად ჟურნალისტი აცხადებდა, რომ სასამართლოზე გავრცელებული ჩანაწერის მხოლოდ აუდიო ვერსია მოისმინეს და ისინი ავრცელებდნენ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მოწოდებული მასალის ფრაგმენტებს. ამასთან, საჩივრის ავტორს ჰქონდა ლეგიტიმური მოლოდინი, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებელი დაიცავდა დადგენილ სტანდარტებს.
ზვიად რატიანის საჩივარს სამეურვეო საბჭო 2018 წლის 22 თებერვალს 12:00 საათზე განიხილავს. მის ინტერესებს საზოგადოებრივი მაუწყებლის თვითრეგულირების ორგანოში საია იცავს.

GYLA will advocate for Zviad Ratiani in the Board of Trustees of the Public Broadcasting
On the 7th of February 2018, a decision on Zviad Ratiani’s case was appealed in the Board of Trustees of the Public Broadcasting, the decision contradicting requirements prescribed by the ,,Code of Conduct for Broadcasters,, was taken by the self-regulatory authority of the same broadcaster.
In answer to an appealed decision we want to note the following:
- The decision mentioned partially satisfied Zviad Ratiani`s appeal, although, decisions answering separate requirements, contradict each other. The reason of making the decision to take down the contentious footage from every platform of the Public Broadcasting and prevent it from subsequent use in the future is abstruse, if it does violate requirements set by the ,, Code of Conducts for Broadcasters,,
- Argumentations provided in the provision of the self-regulatory authority is contradictive. On the one hand, we see reasoning on legality of taking the video in the course of operative-investigative activities, on the other hand, however, it is mentioned that correctness of making footage depicting Zviad Ratiani’s detention is not for the broadcasting to evaluate. We consider that self-regulatory authority must not discuss about law-correspondence of making the footage during the operative-investigative activities.
- We think that only the acceptance of the disputable footage as an evidence by the court, as well as the high public interest regarding the case, must not become the reason for imparting the material through the media, if it does not fulfill requirements established by the ,,Code of Conduct for Broadcasters,,
- The provision of the self-regulatory authority states that video material was imparted in accordance with the high standards, shots were covered maximally and there were voice signals covering the insulting words towards the policemen. However, the information that exacerbated hatred and violate the right of inviolability of personal life, has been imparted without adding any kind voice signals.
- Self-regulatory body did not discuss on necessity of airing the disputed footage, nor did they reason whether beforehand the audience’s interest of having the immaculate information concerning Zviad Ratiani’s case was preserved or not. One is the fact, in an attempt to prove circumstance, which was dined by neither parties, disputable footage was disclosed.
- We consider the reasoning of the self-regulatory authority, communicating an idea that Zviad Ratiani and his lawyer had not required non-proliferation of materials, which were accepted as an evidence by the court, not right. In the report the journalist was saying that they listened only to the audio version of the footage coming from the court and that they were imparting fragments from materials provided by the Ministry of Internal Affairs (MIA). Besides, the author of the appeal had a legitimate expectation that the Public Broadcasting would fulfill established standards.
The Board of Trustees will dispose Zviad Ratiani`s appeal, on February 22 2018, at 12:00. GYLA will advocate for his interests in the self-regulatory authority of the Public Broadcasting.