კომპანია „ენკა რინიუებლზი“ სასამართლოს მიმართ უპატივცემულობას გამოხატავს და საქმის განხილვას ხელოვნურად აჭიანურებს
თარიღი: 10 მარ 2021
დღეს, 10 მარტს, 12:00 საათზე წყალტუბოს მაგისტრატ სასამართლოში უნდა დაწყებულიყო ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმის განხილვა კომპანია „ ენკა რინიუებზლის“ მიმართ გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილებით განსაზღვრული მთელი რიგი პირობების დარღვევის გამო. საიას ქუთაისის ფილიალის იურისტები და მოსარჩელე მაკა სულაძე გამოცხადდნენ სხდომაზე, თუმცა აღნიშნული პროცესი ნამახვანჰესის კასკადის მშენებელი კომპანიის მხრიდან არასაპატიო მიზეზით გამოუცხადებლობის გამო გაურკვეველი ვადით გადაიდო.
სასამართლოსთვის უცნობია მხარის სხდომაზე გამოუცხადებლობის მიზეზი, რადგან კომპანია „ენკა რინიუებზლს“ საქმის განმხილველი სასამართლოსთვის არ წარუდგენია საპატიო მიზეზით სხდომაზე გამოუცხადებლობის დამადასტურებელი რაიმე სახის დოკუმენტი. როგორც ჩვენთვის ცნობილი გახდა, მას სასამართლოსთვის საქმესთან დაკავშირებით არც სხვა დამატებითი დოკუმენტაცია არ წარუდგენია ამ დროისთვის, რაც დაადასტურებდა მშენებელი კომპანიის მხრიდან იმ პირობების შესრულებას, რომელიც ჯერ კიდევ ჰესის მშენებლობის დაწყებამდე უნდა შეესრულებინა. აღნიშნული სამართალდარღვევის ოქმით ირკვევა, რომ გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა ჯერ კიდევ 2020 წლის 16 ოქტომბერს დაათვალიერეს პროექტის განხორციელებისთვის გათვალისწინებული ტერიტორია. ინსპექტირების შედეგად დეპარტამენტმა დაადგინა, რომ შპს „ენკა რინიუებზლს“ არა აქვს შესრულებული როგორც ეკოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნით, ასევე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის 2020 წლის 28 თებერვლის # 2-191 ბრძანების საფუძველზე გაცემული გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილებით განსაზღვრული 15 პირობა. თუმცა, სამინისტრო ამ ინფორმაციას არ ასაჯაროვებდა და ის საზოგადოებითვის ცნობილი გახდა მოგვიანებით, 4 თვის შემდეგ, „მწვანე ალტერნატივას“ საჩივრის საფუძველზე.

Enka Renewables Company shows contempt of court and artificially delays the hearing
Today, on March 10, at 12:00, the Tskaltubo Magistrate Court was to start hearing the case of administrative violation on the breach of several conditions set by the Environmental Decision against the company "Enka Renewables". The GYLA Kutaisi branch lawyers and the plaintiff Maka Suladze appeared at the hearing; however, the mentioned process was postponed indefinitely due to failure to appear in the court of the construction company of Namakhvani Cascade for no good reason.
The reason for the party's non-appearance at the hearing is unknown to the court, as the company "Enka Renewables" has not submitted to the court considering the case any document proving the absence from the hearing for a good reason. As we have learned, it has not submitted any additional documents related to the case to the court at this time, which would confirm the fulfillment of the conditions by the construction company, which had to be fulfilled before the HPP construction. According to the protocol/report of the mentioned violation, the Department of Environmental Supervision employees inspected the project area, yet on October 16, 2020. As a result of the inspection, the Department found that " Enka Renewables" LLC has not fulfilled the 15 conditions specified in the Environmental Decision issued by the Minister of Environmental Protection and Agriculture on February 28, 2020, Order # 2-191, and the conclusion of the environmental expertise. However, the Ministry did not disclose this information, and it became known to the public later, four months later, based on a complaint from Green Alternative.