საია პარლამენტს რეგლამენტის არსებითი რეფორმისა და საპარლამენტო ცხოვრებაში ოპოზიციის როლის გაზრდისკენ მოუწოდებს
თარიღი: 9 ივნ 2020
საია-მ პარლამენტის წევრების[1] მიერ ინიცირებულ პარლამენტის რეგლამენტის ცვლილებებთან[2] დაკავშირებით საკანონმდებლო ორგანოს მოსაზრებები წარუდგინა.
საია დადებითად აფასებს პარლამენტის სპიკერატში წევრთა 4-მდე შემცირებას. თუმცა, მოუწოდებს პარლამენტს პარლამენტის თავმჯდომარის 1-ლი და მე-3 მოადგილეების თანამდებობები ოპოზიციისთვის დაბევებულ თანამდებობად განსაზღვროს.
ცვლილებებით უქმდება უმცირესობის ცნება და მას „ოპოზიცია“ ანაცვლებს. აგრეთვე, უქმდება უმრავლესობა, როგორც სუბიექტი, და მისი ლიდერი თანამდებობის პირი აღარ იქნება. ეს ცვლილება მისასალმებელია. თუმცა, რეკომენდირებულია უმრავლესობის ლიდერის სტატუსიც გაუქმდეს და მისი ფუნქციები უმრავლესობაში შემავალი უდიდესი ფრაქციის თავმჯდომარემ იტვირთოს.
ცვლილებები ეხება კომიტეტის თავმჯდომარის კანდიდატურის დასახელების მქონე სუბიექტთა წრეს, თუმცა, უცვლელი რჩება მისი არჩევის წესი. საია მიიჩნევს, რომ კომიტეტის თავმჯდომარეები პარტიებმა პარლამენტში საკუთარი წილის პროპორციულად უნდა დაიკავონ.
პროექტით უცვლელი რჩება კომიტეტის თავმჯდომარეთა მოადგილეების რაოდენობა. საიას შეთავაზებაა მათი რიცხვი ერთამდე შემცირდეს. ამავდროულად თუ კომიტეტის თავმჯდომარე უმრავლესობის წარმომადგენლი იქნება მისი მოადგილის თანამდებობა ოპოზიციის წევრმა უნდა დაიკავოს და პირიქით.
კოსმეტიკური ცვლილებებით შემოიფარგლება დროებითი საგამოძიებო კომისიის დაკომპლექტების წესი, ინტერპელაცია და კომიტეტის სხდომაზე პირის დაბარება. ამის საპირისპიროდ საია-მ პარლამენტს სთავაზობს კომპლექსური ცვლილებებს, რომელიც საგრძნობლად გააუმჯობესებს როგორც საკომიტეტო, ისე პარლამენტის პლენარული სხდომის საზედამხედველო ფუნქციებს. დოკუმენტი მომზადებულია 2019 წლის საგაზაფხულო და საშემოდგომო, აგრეთვე 2020 წლის საგაზაფხულო სესიებზე გამოვლენილი ხარვეზების ანალიზის შედეგად და მოიცავს ისეთ საკითხებს როგორიც არის: სამთავრობო საათისა და ad hoc მომხსენებლის ინსტიტუტის შემოღება; საკომიტეტო სისტემის რეფორმა; საკომიტეტო კონტროლის მექანიზმების გაუმჯობესება; თემატური მომხსენებლის, სამუშაო ჯგუფის, თემატური მოკვლევის ჯგუფის, ნდობის ჯგუფის, ინტერპელაციის, პრემიერ-მინისტრისა და მინისტრის ანგარიშების, დროებითი და დროებითი საგამოძიებო კომისიების ინსტიტუტების სრულყოფა.
[1] ინიციატორი საქართველოს პარლამენტის წევრები არიან: ირაკლი კობახიძე, გიორგი კახიანი, მამუკა მდინარაძე და გურამ მაჭარაშვილი.
[2] ინიცირებული კანონპროექტი „საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ“, საქართველოს პარლამენტის ვებგვერდი, ხელმისაწვდომია: https://info.parliament.ge/#law-drafting/20448, განახლებულია: 08.06.20.

GYLA calls on Parliament to substantially reform regulations and increase opposition role in parliamentary life
Date: 9 Jun 2020
GYLA presented the views to the legislative body on the amendments to the Regulations of the Parliament [2] initiated by the Members of Parliament [1].
GYLA positively assesses the reduction of members of the Parliamentary Speakers up to 4 members. However, GYLA calls on the Parliament that the positions of the 1st and 3rd deputies of the Speaker of the Parliament to be determined for the opposition.
According to the amendments, the notion of the minority is abolished and it is replaced by "opposition". Also, the majority will be abolished as a subject (entity), and its leader will no longer be an official. This change is welcomed. However, it is recommended that the status of the majority leader is also revoked and that his/her functions be undertaken by the chairperson of the largest faction in the majority.
The changes concern a circle of entities nominated for the position of chairperson of the committee, however the rules for his/her election remain unchanged. GYLA believes that the positions of chairpersons of the committees should be occupied by the parties in the parliament in proportion to their share.
The number of deputy chairpersons of the committee remains unchanged. GYLA's offer is to reduce their number to one. At the same time, if the chairperson of the committee is a representative of the majority, the position of his/her deputy must be held by a member of the opposition and vice versa.
Staffing rules of an Interim Fact-Finding Commission, interpellation, and summoning a person to a committee meeting is limited to cosmetic changes. In contrast, GYLA is proposing complex changes to parliament that will significantly improve the oversight functions of both the committee and the plenary sitting of parliament. The document was prepared as a result of the analysis of deficiencies identified in the spring and fall 2019, as well as the 2020 spring sessions, and includes issues such as: the introduction of the Government Hour and ad hoc rapporteur institute; Reform of the committee system; Improving committee control mechanisms; Improving the institutions of the thematic rapporteur, the working group, the thematic investigation group, the trust group, the interpellation, the reports of the Prime Minister and the Minister, the institutions of the temporary and Interim Fact-Finding Commission.