საია თემურ ბერიძის საქმის დროულ გამოძიებას ითხოვს
საია იცავს თემურ ბერიძის ინტერესებს, რომელიც მაღალი თანამდებობის პირებს მის მიმართ განხორციელებულ უკანონო ქმედებებში ამხელს. თემურ ბერიძის განმარტებით, მასზე მუქარა მას შემდეგ განხორციელდა, რაც მასთან დაკავშირებულმა კომპანიამ ტენდერი მოიგო (ხულოს მუნიციპალიტეტში გარე განათების ბოძების დამონტაჟება). აღნიშნულ ფაქტზე გამოძიება მოხელის ან მასთან გათანაბრებული პირის მიერ ძალადობით ან იარაღის გამოყენებით სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტების მუხლით 2019 წლის აგვისტოში დაიწყო და დღემდე მიმდინარეობს[1]. საქმეს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის პროკურატურა იძიებს.
თემურ ბერიძის განმარტებით, ტენდერის მოგების შემდეგ, დაუკავშირდა ხულოს საკრებულოს დეპუტატი, მინდია რიჟვაძე, რომელიც აჭარის მთავრობის თავმჯდომარის, თორნიკე რიჟვაძის ნათესავია. თემურ ბერიძე განმარტავს, რომ მინდია რიჟვაძემ მოსთხოვა მოგებულ ტენდერზე უარის თქმა, ვინაიდან ტენდერის პირობები მის კომპანიაზე იყო მორგებული და ტენდერი მას უნდა მოეგო.
უარის მიღების შემდეგ, თემურ ბერიძის განმარტებით, მინდია რიჟვაძე დაუკავშირდა აჭარის მთავრობის თავმჯდომარეს, თორნიკე რიჟვაძეს, ასევე, დავით რიჟვაძეს, რომელიც თორნიკე რიჟვაძის მამაა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის პოლიციის დეპარტამენტში უბნის ინსპექტორების სამმართველოს უფროსის მოადგილის პოზიცია უკავია. მინდია რიჟვაძემ აღნიშნულ პირებს სთხოვა თემურ ბერიძეზე ზეწოლის მოხდენაში დახმარება, რათა მას მოგებულ ტენდერზე უარი ეთქვა. აღნიშნულის შემდეგომ, თემურ ბერიძეს შეხვდა თორნიკე რიჟვაძის ახლობელი, ჯამბულ აბულაძე, რომელმაც ასევე მოსთხოვა მოგებული ტენდერის დათმობა, წინააღმდეგ შემთხვევაში, დაემუქრა, რომ საქმე გაუფუჭდებოდა „ზევით“. ჯამბულ აბულაძესთან საუბრის დასრულებიდან რამდენიმე საათში, ხულოს მერიის წინ არსებულ სკვერში, თემურ ბერიძეს თავს დაესხა მინდია რიჟვაძე, რომელმაც მიაყენა სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა. ჩატარებული სამედიცინო ექსპერტიზის თანახმად, თემურ ბერიძეს სხეულზე აღენიშნებოდა დაზიანებები.
უფლებამოსილების გადამეტების მუხლით დაწყებულ სისხლის სამართლის საქმეს, ცალკე წარმოებად გამოეყო ძალადობის ეპიზოდი, რომელზეც ბრალდებულად ცნეს ხულოს მუნიციპალიტეტის საკრებულოს დეპუტატი, მინდია რიჟვაძე. სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტზე დაწყებული გამოძიება კი დღემდე უშედეგოდ მიმდინარეობს.
თემურ ბერიძემ საგამოძიებო ორგანოს მიაწოდა ამომწურავი ინფორმაცია იმ თანამდებობის პირების შესახებ, რომლებიც მისგან მოგებული ტენდერის დათმობას მოითხოვდნენ. აღნიშნულს ასევე ადასტურებენ მოწმეები.
საია მიიჩნევს, რომ სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტზე მიმდინარე გამოძიება უსაფუძვლოდ ჭიანურდება, რაც აჩენს ეჭვებს, რომ აღნიშნული მიზნად ისახავს თანამდებობის პირებისათვის პასუხისმგებლობის თავიდან არიდებას.
საია მოუწოდებს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის პროკურატურას, დროულად ჩაატაროს ეფექტიანი, ობიექტური და მიუკერძოებელი გამოძიება თანამდებობის პირების ქმედებებში სავარაუდო დანაშაულის ნიშნების გამოკვეთისა და მათთვის პასუხისმგებლობის სათანადო ზომების დაკისრების მიზნით.

GYLA represents the interests of Temur Beridze, who exposes high-ranking officials in illegal actions against him. According to Temur Beridze, he was threatened after a company related to him won a tender (installation of outdoor lighting poles in Khulo Municipality). An investigation into this fact was launched in August 2019 under the article of abuse of office by an official or a person equal to him through violence or the use of weapons and is still ongoing [1]. The case is being investigated by the Prosecutor's Office of the Autonomous Republic of Adjara.
According to Temur Beridze, after winning the tender, MP of Khulo Sakrebulo Mindia Rizhvadze got in touch with him, who is a relative of the Chairman of the Government of Adjara Tornike Rizhvadze. Temur Beridze explains that Mindia Rizhvadze demanded to reject the won tender, as the terms of the tender were tailored to his company and he had to win the tender.
According to Temur Beridze, after the refusal, Mindia Rizhvadze contacted the Chairman of the Government of Adjara, Tornike Rizhvadze, as well as Davit Rizhvadze, who is the father of Tornike Rizhvadze and holds the position of Deputy Head of the District Inspectors Division at the Police Department of the Autonomous Republic of Adjara. Mindia Rizhvadze asked the mentioned persons to help put pressure on Temur Beridze in order to reject the won tender. After that, Temur Beridze was met by Tornike Rizhvadze's relative, Jambul Abuladze, who also demanded to give up the won tender, otherwise he threatened that his relations/business would be ruined “from above”. A few hours after the conversation with Jambul Abuladze, Temur Beridze was attacked by Mindia Rizhvadze in the square in front of Khulo City Hall, who verbally and physically assaulted him. According to the medical examination, Temur Beridze had injuries on his body.
In the criminal case initiated under the article of abuse of power, an episode of violence was separated into a separate proceeding, on which MP of Khulo Municipality Sakrebulo Mindia Rizhvadze was found guilty. The investigation into the fact of abuse of office is still going on without any result.
Temur Beridze provided the investigative body with comprehensive information about the officials who demanded the concession of the tender won by him. This is also confirmed by witnesses.
GYLA believes that the ongoing investigation into the abuse of office is unreasonably delayed, which raises suspicions that the purpose is to avoid holding accountable officials.
GYLA calls on the Prosecutor's Office of the Autonomous Republic of Adjara to conduct an effective, objective and impartial investigation in a timely manner to identify signs of alleged crime in the actions of officials and to impose appropriate measures on them.