ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო ორგანიზაციამ - ,,თანასწორობა ახლა-მ/Equality Now“, რომელიც მუშაობს მთელს მსოფლიოში ქალების და გოგოების უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესებისთვის, საიას წარმოებაში არსებულ საქმეზე საქართველოს უზენაეს სასამართლოში სასამართლო მეგობრის მოსაზრება წარადგინა.
საქმე შეეხება სექსუალური შევიწროების მსხვერპლის უფლებას, საჯაროდ ისაუბროს საკუთარ გამოცდილებაზე. მიმდინარე დავის ფარგლებში, თბილისის საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოებმა ადამიანის უფლებების დაცვის თვალსაზრისით სახიფათო სტანდარტი დაადგინეს და მსხვერპლის აღნიშნული უფლება შეზღუდეს.
,,თანასწორობა ახლა“ წარდგენილ მოსაზრებებში მნიშვნელოვან ასპექტებზე ამახვილებს ყურადღებას. მასში ხაზგასმულია, რომ ორგანიზაცია ,,საქართველოს უზენაესი სასამართლოსგან მოელის ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს და იმ საერთაშორისო ინსტრუმენტებით დადგენილი სტანდარტების დაცვას, რომელთა შესრულებაც საქართველოსთვის სავალდებულოა და რომლებიც იცავს გენდერის ნიშნით ძალადობისა და დისკრიმინაციის მსხვერპლ ქალებს, მათ შორის, მათ უფლებას, საჯაროდ ისაუბრონ თავიანთი გამოცდილების შესახებ. ამ საქმით საქართველოს უზენაეს სასამართლოს შეუძლია, დაამკვიდროს კარგი პრეცედენტი რეგიონის ქვეყნებისთვის, ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის თვალსაზრისით, ასევე საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული თანასწორობის მხარდასაჭერად და ქალთა უფლებების რეალიზების უზრუნველსაყოფად.“
უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილებას შეუძლია ცილისწამების სარჩელების მეშვეობით, სექსუალური ძალადობისა და შევიწროების მსხვერპლთა გაჩუმებისა და დადანაშაულების პრეცედენტები გამოასწოროს. საია იმედს გამოთქვას, რომ საქართველოს უზენაესი სასამართლო გაითვალისწინებს სასამართლო მეგობრის მოსაზრებებში მითითებულ სტანდარტებს.

The international human rights organization Equality Now, which works to improve the rights of women and girls around the world, has submitted an Amicus Curiae Brief to the Supreme Court of Georgia on the GYLA case.
The case concerns the right of a victim of sexual harassment to speak publicly about his or her own experiences. In the framework of ongoing dispute, the Tbilisi City and Appellate Courts have set a dangerous standard with regards to the human rights protection and restricted the victim's abovementioned right.
"Equality Now" focuses on important aspects in the brief submitted. It emphasizes that the organization expects the Supreme Court of Georgia to adhere to the standards established by European Court of Human Rights and international instruments that are binding for Georgia and that protect women victims of gender-based violence and discrimination, including their right to speak publicly about their experiences. In this case, the Supreme Court of Georgia can set a good precedent for the countries of the region in terms of combating violence against women, as well as in promoting equality guaranteed by the Constitution of Georgia and ensuring the realization of women's rights. "
The Supreme Court Judgment can correct the precedents for the silencing and incrimination of victims of sexual violence and harassment through defamation lawsuits. GYLA hopes that the Supreme Court of Georgia will take into account the standards set out in the Amicus Curie Brief.