„საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის“ შეიქმნა 2003 წელს და მისი მიზანია დემოკრატიისა და კანონის უზენაესობის განმტკიცება და გენოციდის, აგრესიის, ომისა და ადამიანურობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულებისათვის პასუხისმგებლობის დამკვიდრებისა და ამგვარ დანაშაულთა მსხვერპლთათვის სამართლებრივი დახმარების უზრუნველყოფა ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე.
„საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის“ წევრები:
2. ადამიანის უფლებათა ცენტრი
3. კონსტიტუციის 42-ე მუხლი
4. საერთაშორისო მართლმსაჯულება (Justice International)
5. წამების მსხვერპლთა ფსიქო-სოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის საქართველოს ცენტრი (GCRT)
6. კონფლიქტებისა და მოლაპარაკებების საერთაშორისო კვლევითი ცენტრი (ICCN)
კოალიციაში შემავალი ზემოაღნიშნული ორგანიზაციები 2008 წლიდან დღემდე აქტიურად არიან ჩართულნი 2008 წლის აგვისტოს ომის გამოძიების მიმდინარე პროცესებში და წარმოადგენენ ომის შედეგად დაზარალებულ დევნილთა ინტერესებს როგორც ეროვნულ დონეზე, ასევე, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოსა და სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წინაშე.
2010 წლიდან დღემდე „საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის“ გახლავთ „გლობალური კოალიციის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის / Coalition for the International Criminal Court“ წევრი. „გლობალური კოალიციის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის / Coalition for the International Criminal Court“ კი, შეიქმნა 1995 წელს და იგი დღეს აერთიანებს 2 500 სამოქალაქო ორგანიზაციას მსოფლიოს 150 ქვეყნიდან. აღნიშნული კოალიციის მისია არის გენოციდის, ომისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების წინააღმდეგ ბრძოლა გლობალური სამართლიანობისთვის.

Georgian Coalition for International Criminal Court
“Georgian Coalition for International Criminal Court” was established in 2003 and its goal is to strengthen democracy and rule of law and to ensure liability for genocide, aggression, war and crimes against humanity and to provide legal assistance to victims of such offences at national and international level.
Members of “Georgian Coalition for International Criminal Court” are:
2. Human Rights Center
3. Article 42 of the Constitution
4. Justice International
5. The Georgian Centre for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims (GCRT)
6. International Center on Conflict and Negotiation (ICCN)
Since 2008, the abovementioned member organizations of the coalition have been actively involved in ongoing investigation of the August 2008 war and they represent the interests of war-affected internally displaced persons at national level, as well as before European Court of Human Rights and International Criminal Court.
Since 2010, “Georgian Coalition for International Criminal Court” is a member of the “Coalition for the International Criminal Court.” As for “Coalition for the International Criminal Court”, it was established in 1995 and today unites 2 500 civic organizations worldwide from 150 countries. Mission of the mentioned coalition is to combat the genocide, war and crimes against the humanity, for global justice.