ელ. ფოსტა: nkruashvili@gyla.ge
ნანუკა ყრუაშვილი არის საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის დემოკრატიული ინსტიტუტების მხარდაჭერის პროგრამის დირექტორი და ეწევა აკადემიურ საქმიანობას ოქსფორდის უნივერსიტეტის აკადემიურ გამომცემლობაში საერთაშორისო სამართლის დაადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართალის საკითხებზე.
გარდა ამისა, ის გახლავთ მოწვეული ლექტორი საქართველოს უნივერსიტეტში საერთაშორისო საჯარო სამართლის სალექციო კურსზე.
ნანუკას საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის და ადამიანის უფლებების ჟენევის აკადემიისგან მინიჭებული აქვს მაგისტრის ხარისხი (Magna Cum Laude, 2019-2020) გარდამავალი მართლმსაჯულების, ადამიანის უფლებების და სამართლის უზენაესობის დისციპლინაში.
ასევე ფლობს საერთაშორისო სამართლის მაგისტრის (Summa Cum Laude, 2017-2019) და ბაკალავრის (Summa Cum Laude, 2012-2017) ხარისხს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისგან.
მან 2022 წელს წარმატებით დაასრულა ინტენსიური კურსი რიგის უმაღლეს სამართლის სკოლაში ევროკავშირის სამართლისა და ეკონომიკის მიმართულებით.
ნანუკა 2015-2016 წლებში გაცვლითი პროგრამებით სწავლობდა ტარტუს უნივერსიტეტში (ესტონეთი) სამართლის ფაკულტეტზე და ემპორიის სახელმწიფო უნივერსიტეტში (ა.შ.შ, ა.შ.შ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის Global Undergraduate Exchange Program-ის კურსდამთავრებული).
ნანუკა აქტიურად მონაწილეობს გარდამავალი მართლმსაჯულების, საერთაშორისო სამართლის და ადამიანის უფლებების სფეროში ჩატარებულ სხვადასხვა აკადემიურ პროგრამებსა და პროექტში.
ის 2016 წლიდან ჩართულია საერთაშორისო სამართლის იმიტირებულ პროცესებში, როგორც ეროვნულ, ისე საერთაშორისო დონეზე - მონაწილის, გუნდის მწვრთნელის და მოსამართლის სტატუსით.
ნანუკა არის ათობით სტატიის და კვლევის ავტორი საერთაშორისო სამართლის, ადამიანის უფლებების, საერთაშორისო სისხლის და ჰუმანიტარული სამართლის და გარდამავალი მართლმსაჯულების სფეროებში.

Working hours: Mon-Fri (10:00 - 18:00)
Nanuka Kruashvili is a Director of the Democratic Institutions Support Program at the Georgian Young Lawyers’ Association and an Oxford Reporter on International Law at Oxford University Press in two of its modules:
International Law in Domestic Courts and International Human Rights Law module where she contributes, and authors briefs and analysis of a case-law prominent in the field of international law and human rights. Additionally, she is an invited lecturer in Public International Law at the University of Georgia.
Ms Kruashvili is a public international law lawyer specializing in transitional justice, rule of law, democratization and human rights. She holds three degrees, an LL.B (2012-2017) and LL.M degrees (2017-2019) in Public International Law from Tbilisi State University and an Advanced Master’s degree in Transitional Justice, Human Rights and Rule of Law from the Geneva Academy of International Humanitarian Law and Human Rights (2019-
2020).
In addition, in 2022 she successfully completed the Intensive Program in European Law and Economy at Riga Graduate School of Law. She is actively involved in various academic programs and projects in the field of transitional justice, international law and human rights.
She has been involved in international law moot court competitions since 2016, both nationally and internationally - as a participant, team coach and a judge.
Additionally, Nanuka is a member of various law and academic associations aimed at improving the legal practice and civic engagement in Georgia.
Over the course of years Ms. Kruashvili has served as a legal expert, project coordinator, researcher and legal intern in the fields of public international law, migration law, international criminal and humanitarian law in various international and national non-governmental organizations and State institutions.
Nanuka is the author of dozens of articles and studies in the fields of international law, human rights, international criminal and humanitarian law, and transitional justice.
She has also supervised numerous policy and research papers in the fields of rule of law, constitutional law and human rights.